Most po ktorom prechádza najväčšia záťaž od jeho výstavby

Autor: Peter Krajňák | 5.11.2019 o 9:32 | (upravené 5.11.2019 o 19:05) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  429x

(Naša) strana Most-Híd je na politickej scéne od roku 2009. Za ten čas sa etablovala na politickej scéne a vybudovala si pevné štruktúry v regiónoch.

Od svojho vzniku prešla troma volebnými cyklami a má tri rôzne skúsenosti: vládnutie pod vedením premiérky Ivety Radičovej, opozičné pôsobenie pri jednofarebnej vláde Smeru-SD a vládnutie so sociálnymi demokratmi a národniarmi, ktoré vytvorilo a stále vytvára najsilnejší tlak na základy tohto projektu. Projektu mosta, ktorého nosnou konštrukciou je osoba Bélu Bugára. K ďalším pilierom patrí hodnotová politika ako je ochrana národnostných menšín, ochrana ľudských práv, európskych hodnôt, podpora zelených tém a regionálneho rozvoja a prirodzene voliči, ktorí tieto témy považujú za dôležité. 

Posledné tri roky v tejto vláde umožnilo strane dosiahnuť dôležité ciele v oblasti napĺňania práv národnostných menšín, počnúc vznikom Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, cez záchranu malotriednych škôl, zvýšenie normatívov pre školy a končiac pri uplatňovaní jazykových práv a vizuálnej dvojjazyčnosti.  Nesporné a neodškriepiteľné splnenie politických cieľov.

Napriek tomu sa v niektorých prieskumoch most ponára pod hranicu zvoliteľnosti a hľadajú sa dôvody prečo to je tak. V tejto chvíli musím povedať, že najhoršie čo sa môže strane stať, je zaoberať sa prieskumami...veď svoje by o tom vedeli povedať členovia strany Sieť, ktorí sa stali členmi nášho poslaneckého klubu, ale aj strany Slobody a solidarita, ktorá mala v prieskumoch pred parlamentnými voľbami 2016 len čosi nad 5 % (výsledok však bol mimoriadne pozitívny). 

Most musí získať späť stratenú dôveru časti voličov a presvedčiť  verejnosť o reálnom prínose dosiahnutých výsledkov pre život občana. Pôsobenie ministrov dopravy, životného prostredia i spravodlivosti, ale aj štátnych tajomníkov a splnomocnencov prinieslo mnoho legislatívnych aktivít i konkrétnych investičných podpôr ako pre región Južného Slovenska, tak aj pre voličov v severných okresoch krajiny. Reálne sa napĺňa program Občianska vízia, ktorý bol mimochodom pred minulými parlamentnými voľbami vyhodnotený ako jeden z najlepších. Všetko pozitívne v očiach sklamaných voličov Mostu zatieňuje vstup do súčasnej vlády. Ak sa však pozrieme bližšie na výsledky, Most splnil to čo sľúbil – bojoval za práva Maďarov a ďalších národnostných menšín a napriek častým turbulenciám sa aj po vyše troch rokoch pôsobenia v tejto vláde javí ako solídny partner pre zostavovanie budúcej vlády, nielen pre koaličných partnerov, ale aj viacerých predstaviteľov opozičných strán, keďže s viacerými zdieľa podobné hodnoty a je členom Európskej ľudovej strany (EPP).  

Áno, nebude to ľahké, ale Most napriek spomínaným prieskumom má reálnu šancu dostať sa do parlamentu, Béla Bugár môže byť dôležitým prvkom politickej stability Slovenska a príslušníci národnostných menšín majú možnosť i naďalej voliť stranu, ktorá má stabilizované štruktúry, cez ktoré bude vedieť reálne zastupovať menšinové práva a požiadavky jednotlivých regiónov v budúcej vláde. Verím, že Maďari, Rómovia, Rusíni a príslušníci ďalších menšín to vyhodnotia do konca februára v roku 2020 napriek tomu, že v posledných týždňoch prechádza po tomto Moste najväčšia záťaž od jeho výstavby.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Po Haščákovi môže prísť na rad Fico

Haščákovi hrozí 20 rokov za mrežami.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

S Haščákom v pyžame

Keby zaspieval, zničí nielen milovníka koly, ale aj povesť bývalých reformných strán.


Už ste čítali?